Toyota Lunar Cruiser z napędem na wodorowe ogniwa paliwowe (FCEV) wzmocni program załogowych badań Księżyca. Pojazd został opracowany przez Toyotę i Japońską Agencję Kosmiczną. Zapewni transport i miejsce do życia dla dwóch osób podczas trwających 30 dni badań gleby i zasobów podziemnych Księżyca. W załogowej misji księżycowej NASA po raz pierwszy wezmą udział dwaj japońscy astronauci.
Podczas najbliższej misji załogowej NASA na Księżycu astronauci będą korzystali z wodorowej Toyoty Lunar Cruiser. Ten sześciokołowy łazik ciśnieniowy do jazdy po powierzchni Księżyca umożliwi badaczom jeszcze dokładniejszą eksplorację ziemskiego satelity. Wykorzystanie tego pojazdu było jednym z głównych punktów umowy o współpracy, którą NASA zawarła z Japońską Agencją Badań Przestrzeni Kosmicznej (JAXA).
Prace nad Lunar Cruiserem rozpoczęły się w 2019 roku. Jest to wspólny projekt Toyoty i JAXA, a także Mitsubishi Heavy Industries. Pojazd będzie gotowy do 2031 roku, zaś do misji Artemis dołączy w 2032 roku.
Nazwa Lunar Cruiser nawiązuje do legendarnej terenówki Toyota Land Cruiser – najdłużej produkowanego modelu Toyoty.